DZIEŃ PATRONA

23 października był w naszej szkole dniem szczególnym. Po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Patrona Zespołu Oświatowego w Skibniewie, pani Marianny Frąckowiak oraz odbyło się ślubowanie uczniów klasy I.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez księdza proboszcza Krzysztofa Malinowskiego, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna, emerytowane nauczycielki oraz mieszkańcy Skibniewa.

Następnie pod tablicą upamiętniającą bohaterów tajnego nauczania – nauczycieli, wychowawców – uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicz oraz uczcili Ich pamięć minutą ciszy. Znicz zapłonął również pod portretem pani Marianny Frąckowiak. Uczniowie postawili obok niego ulubione kwiaty Naszej Patronki – róże.

Z okazji Dnia Patrona odbył się konkurs literacki „Listy do Marianny”, w którym wzięli udział chętni uczniowie klas IV-VI oraz VII, VIII i III gimnazjum. Zwycięzcami konkursu zostali: Zosia Wyszomierska z klasy VI, Gabrysia Mieteń z klasy VII oraz Mateusz Orzeł z klasy VIII. Pan dyrektor, Wiesława Kapusta pogratulowała laureatom konkursu oraz wręczyła nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klasy I. Podczas części artystycznej pierwszoklasiści zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki. Z przejęciem i wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki, grali na instrumentach perkusyjnych, udowadniając zebranym gościom, że naprawdę wiele już potrafią. Po programie artystycznym z powagą złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, obiecując „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię klasy i szkoły (…)” i oficjalnie zostali włączeni do szkolnej społeczności. Pani dyrektor, Wiesława Kapusta dokonała aktu pasowania symbolicznym ołówkiem i wręczyła pierwszakom pamiątkowe dyplomy, a wychowawczyni drobne upominki.

Po części oficjalnej rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek.

Iwona Olędzka
Aleksandra Siedlecka